Reef nutrition

So why do people buy water?

Flagg37

Supporting Member
There is only one guy in the bay area that is delivering seawater. Yes, it does come from half moon bay.
Really, there's only one? He's got his own little monopoly. I guess he's just got to price it low enough that customers still choose to buy it from him instead of make their own.
 

daddio

Guest
We started by mixing our own but we don't have an R/O up and running yet, so we went to buy R/O water and it costs us 75 cents a gallon. To get saltwater, it is only 25 cents more per gallon. This means Peter is not trying to mix it in his bedroom, on the carpet, with mom's spatula. Priceless!!
 

xcaret

Guest
We started by mixing our own but we don't have an R/O up and running yet, so we went to buy R/O water and it costs us 75 cents a gallon. To get saltwater, it is only 25 cents more per gallon. This means Peter is not trying to mix it in his bedroom, on the carpet, with mom's spatula. Priceless!!
Pretty pricey at 75 cents/gallon, you may want to look into a nice inexpensive RO, some popping up on RC or craigslist
 

sfsuphysics

BOD
Staff member
We started by mixing our own but we don't have an R/O up and running yet, so we went to buy R/O water and it costs us 75 cents a gallon. To get saltwater, it is only 25 cents more per gallon. This means Peter is not trying to mix it in his bedroom, on the carpet, with mom's spatula. Priceless!!
Hahahahahahaa.... ok I've seen pictures of Peter, but this gives me an image of a kid much younger than that :D
 

daddio

Guest
Pretty pricey at 75 cents/gallon, you may want to look into a nice inexpensive RO, some popping up on RC or craigslist
I am getting an R/O soon, I have a line on a free unit. If we do the math, we currently don't spend that much on water. We only use 10 gallons a week - $10 total. If we buy salt and mix our own with store bought R/O, our cost actually goes up to $10.70 a week. Even if we make our own R/O and buy salt the cost is approx. $3.20 a week (not including new filters) so we spend an extra $6.80 a week for the convenience of not having to mix up. Once we get the 100g with sump and frag set up, it may make more financial sense. One thing that does bother me about R/O systems is the amount of water waste. Take an Apec for example, it wastes 4 gallons to make one gallon of R/O
 

Coral reefer

BOD
Staff member
That's normal for ro and probably what where you buy it from is wasting. The way to reduce that is use multiple membranes in line
 

xcaret

Guest
That is correct, the waste water... some people use the waste for the washing machine and there are other units that may have 1:1 ratio. @gimmito has what I believe a zero waste system? Kati/Ani or was it Mary/Annie? (jk)
 

Flagg37

Supporting Member
You're in San Mateo right? Try testing your tap water. It may be low enough just to use DI which doesn't waste any water.
 

gimmito

Guest
That is correct, the waste water... some people use the waste for the washing machine and there are other units that may have 1:1 ratio. @gimmito has what I believe a zero waste system? Kati/Ani or was it Mary/Annie? (jk)
What is "waste water" you folks are talking about? :D
 
Top